Világnyelvek V. - A testbeszéd és mimika

Bár a testbeszéd és a mimika non-verbális kommunikáció, mégis a világnyelvek közé sorolnám, mivel ennek a segítségével is kommunikálhat két ember, akik nem értik egymás nyelvét.

Számunkra már annyira megszokott az, hogy beszéd közben a másik mozgását is figyeljük, hogy néha nehéz a kettőt különválasztani.

Pedig sokszor igencsak hasznos dolog megfigyelni az emberek mozgását. Kétféle testbeszéd létezik ugyanis: a szándékos és a nem tudatos.

A szándékos testbeszédet az emberek általában arra használják, hogy nyomatékosítsák a mondanivalójukat, mint például az ökölrázás a fenyegetést, a széttárt kar pedig a megadást, a befogadást jelentheti.

Ezenfelül, fontos a szemkontaktus is. Ha azt szeretnénk érzékeltetni a másikkal, hogy figyelünk rá vagy fontos a mondanivalónk, akkor mindig a szemébe nézzünk.

A gyakorlott megfigyelők a nem tudatos testbeszédből sokmindent ki tudnak olvasni, például azt is, ha valaki nem mond igazat.

A kisgyermekeknél megfigyelhetjük, hogy akkor amikor hazudnak, eltakarják szájukat kezükkel. A felnőttek már igyekeznek elfolytani ezt a gesztust: a kéz elindul a száj felé, de megtorpan és elterelődik, a hajukat vagy a szemüvegüket igazítják meg.

Hazugság esetén az emberek kezének egésze takart, illetve a tenyér ritkán látható, valamint kerülik a szem-kontaktust, vagy eltakarják a szemüket, például szemdörzsöléssel.

Mivel a hazugság közben a bőr fiziológiai állapota megváltozhat, és a légzés is gyorsul, a hazudónak meg kell érintenie a nyaktáját.

Ezenkívül van sok, úgynevezett mikrojel: a szemöldök apró felvonása, a száj szögletének apró rándulása, a pupilla apró beszűkülése. Ezek a jelek többnyire csak igen közel állva vehetők észre, viszont némi gyakorlás után, már könnyebben meg lehet figyelni őket.

A barátságos, bizalomgerjesztő közeledésre a nyitott tenyér, mosoly, kedves pillantás, a nem karbatett kéz, a nem összekulcsolt láb, a laza ruhaviselet és az ellazult izomzat jellemző.

A testbeszéd az állatoknál is fontos szerepet játszik. A barátságos kutya csóválja a farkát, míg ha fél, akkor a farkát a lábai közé húzza.

A macskáknál a farok mozgása inkább idegességet, izgatottságott jelez, és ha egy cica a hátára fekszik, az nem a megadás jele, mint a kutyáknál, hanem inkább támadó jellegű.

Nagyon sokat számít a hangsúly is egy beszélgetésben, hiszen ez sokmindent elárul a másik személy lelkiállapotáról, illetve arról hogy valamit sértésnek, vagy viccnek szánt.

Az internetes csetelés egy nagy hátránya, hogy ilyenkor nem látjuk a többiek mimikáját, illetve testbeszédét, ezáltal nem mindig tudjuk megfelelően értelmezni az olvasottakat.

Ajánló
Kommentek
  1. Én