Manapság az egyik legdivatosabb "alternatív gyógymód", a homeopátia.
A homeopátia a tizenkilencedik században alakult ki, főleg Samuel Christian Friedrich Hahnemann (1755-1843) munkássága során, mint egy alternatíva az akkori orvosi kezelésekkel szemben.
Akkoriban a legdivatosabb módszerek az érvágás és véreztetés volt. Ennek az alapelve az volt, hogy ezáltal kihajtsák a betegséget és így állítsák helyre a testnedvek egyensúlyát.
Hahnemann elképzelése viszont az volt, hogy a kórokat úgy kell kezelni, hogy segítjük az életerőt helyreállítani a test természetes harmóniáját.
A homeopátiás szerek három elvszerint készülnek: A hasonlóság elve, a víz emlékezetének elve és a potencírozás elve.
A hasonlóság elve
Hahnemann úgy találta ki a homeopátia alapötletét, hogy a malária ellen használt, kinint tartalmazó, kínafa kérgét fogyasztotta és azt tapasztalta, hogy az a maláriához hasonló tüneteket okozott: láz, szívdobogás, gyomorfájdalom.
Ezután arra a következtetésre jutott, hogy ha egy anyag egy egészséges emberben valamilyen tünetet okoz, akkor ugyanaz a szer egy beteg emberre gyógyító hatású.
A víz emlékezete
Ez az elv talán a legfurcsább mind közül. Ez azt mondja ki, hogy egy homeopátiás szer minél hígabb, annál hatékonyabb.
A homeopátiás hatást valójában nem is maga az anyag váltja ki, hanem a víz feltételezett memóriája.
Ezért a hatóanyagot annyiszorosára kell hígítani, amely már biztosan nem tartalmaz egyetlen molekulát sem az adott anyagból.
A hígítás néha elképszető mértékeket képes ölteni. A D23-as jelölölés 100.000.000.000.000.000.000.000-szoros (száz trilliárd) hígítás jelent, vagyis mintha egy kávéskanálnyi hatóanyagot kevernénk egy óceánba.
Arra bezzeg nem gondolnak, hogy az a víz esetleg pár éve még valakinek a WC csészéjében volt...
Potencírozás
A harmadik elv a potencírozás. Ezt egyszerűen azt jelenti, hogy a termékeketa hígítás után alaposan összerázzák.
Ezekből is látszik, hogy a homeopátiás szerek nélkülöznek bármiféle tudományos alapot. Sok átfogó kutatás volt e téren, amelyek bebizonyították az efféle gyártmányok hatástalanságát:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=16125589
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(97)02293-9/abstract
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(05)78307-0/fulltext
Megosztás a facebookon