A "végtelen" Univerzum

Az előző bejegyzésben a végtelen témáját boncolgattam. A természetben legtöbbször az Univerzumot nevezik végtelennek.

Véleményem szerint ez helytelen, bár tény, hogy az Univerzum hatalmas. Hogy pontosan mekkora, csak sejteni tudjuk, viszont a lényeg az, hogy nehezen tudjuk elképzelni a nagyságát.

Még a Nap és a Föld közötti távolságot is elég nehéz felfogni, ezért megpróbálom másképp vizualizálni.

Tegyük fel, hogy lekicsinyítjük a Földet egy borsószem méretére. Így a nagyjából 12.600 km átmérőjű Föld csupán 1.26 centiméteres lesz.

A kis borsószem Földtől a lekicsinyített Nap még mindig 149 méterre lenne tőlünk.

És ez még csak a Nap és a Föld közötti távolság, amit a fény körülbelül 8 perc alatt tesz meg. A Plutóig már 5.5 órára van szükség.

A borsóméretű Föld modellnél a Nap-Plutó távolság 5 876 méter lenne, vagyis majdnem 6 km! A Naprendszer viszont nem ér itt véget, hiszen még ott van a Kuiper öv és az Oorth felhő.

Ha mindent beleszámolunk, a Naprendszer körülbelül egy fényévnyi távolságig nyúlik el. A mi modellünket használva, ez nagyjából 9.460 km!

A Naprendszerünk viszont eltörpűl a galaxisunk méreteihez képest!

Most egy új modellel fogok dolgozni. Tételezzük fel, hogy a mi naprendszerünk egy körülbelül 1 cm átmérőjű üveggolyó.

Ez esetben, a legközelebbi csillagok olyan 4-20 cm távolságban lennének tőlünk, viszont a mi galaxisunk 1-1.8 km átmérőjű volna!

Aki számára ez felfoghatatlan méret, az képzelje csak el, hogy ebben a méretarányban, az Univerzum még mindig szinte elképzelhetetlenül nagy, 910.000 km-es volna! Ez a Föld-Hold távolság majdnem háromszorosa!

Csak érdekességképpen, ha a Naprendszer egy 1 cm-s üveggolyó lenne, a Föld mérete alig érné el két hidrogén atom átmérőjét.

Az Univerzum valóban szinte elképzelhetetlenül nagy, viszont korántsem végtelen.

 

Ajánló
Kommentek
  1. Én